Tipărire

Portativ în alb și roșu

in .

 

Adaugă comentariu

Codul de securitate
Actualizează

Comentarii   

 
0 #9 moraru 03-03-2017 18:18
In vechime, inafara de faptul ca martisorul se daruia, era si obiceiul ca martisorul fie se lega de un trandafir sau de un pom inflorit, ca sa ne aduca noroc, fie era aruncat in directia de unde veneau pasarile calatoare, rostindu-se: "Ia-mi negretele si da-mi albetele".
Snurul de martisor, alcatuit din doua fire de lana rasucite, colorate in alb si rosu, sau in alb si negru, reprezinta unitatea contrariilor: vara-iarna, caldura-frig, fertilitate-ste rilitate, lumina-intuneric
Spectacolul de martisor e foarte bine venit, peste tot e intimpinata primavara cu voie buna, astfel ca cele rele sa se spele -nu cu inundatii si cele bune sa se adune !!!!!!
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+1 #8 Carmaci 10-02-2017 12:28
pana in 89 era,, generatia de sacrificiu ,, , azi ,, generatia copiilor fara parinti si a parintilor fara copii,,
De 27 ani acesti cei care au condus tara asta de la primarii de comune pana la guverne, au persecutat populatiia si au contribuit la saracirea ei, astfel ca mamiliile au fost despartite, prin plecarea la munca in afara tarii
Au condus fara intelepciune , cu aroganta, cu nepricepere , cu dispret fata de romani si asta a dus la saracirea populatiei
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+1 #7 cypryan 10-02-2017 11:45
Definiţia dată de Consiliul European în decembrie 1984 sărăciei este următoarea: „ considerăm că sunt sărace acele persoane, familii sau grupuri ale căror resurse (materiale, culturale sau sociale) sunt atât delimitate încât îi exclud de la acele standarde minime de viaţă care sunt recunoscute drept acceptabile în societăţile în care trăiesc”
De copii si de batrani societaea are responsabilitat e si trebuie protejati prin legi clare, simple, ca sa nu dea loc de interpretare la orice birocrat
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+1 #6 Mihaila 10-02-2017 10:34
Saracia ucide
Din Raport UE ,, În România, rata mortalităţii este de circa 2.000 de decese la 100.000 de locuitori, : :eek: pe penultimul loc în UE, :eek: fiind depăşită doar de Bulgaria, unde se înregistrează peste 2.000 de decese la 100.000 de locuitori, cifre valabile pentru 2011. ,,
Poate o sa invete parintele ca cei care au , sa dea si la cei care nu au,, si ar trebui elaborata o lege ca cei care au mai mult de 200000 euro sa dea cate 10 la suta in fiecare an intrun cont social pentru cei care nu au, iar daca gradul de saracie ramane, trbuie marit pragul de impozitare de la cei care au , pentru ca altfel asa e , saracia ucide
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+1 #5 MARCU 10-02-2017 09:52
TOATA ISTORIA NOASTRA E PLINA DE TRADATORI< TOTI CARE AU LUPTAT INTRUN FEL SAU ALTUL PENTRU ACEST NEAM < AU FOST TRADATI< SI APOI UCISI
DE L:A BUREBISTA< BRANCOVEANU< TEPES < MIHAI VITEAZU< HOREA CLOSCA SI CRISAN < A I CUZA< TUDOR VLADIMIRESCU, SI PANA LA CEAUSESCU , INCLUSIV INTELECTUALI SI OAMENI CULTURA AU FOST PERSECUTATI
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+1 #4 MARCU 10-02-2017 09:43
PAI, TRADAREA E NUMAI UNA < DAR< TRADATORUL E MEREU ALTUL
IAR LA NOI SE CALCA ASTIA PE PICIOARE CU CALOMNII< DENUNTURI< DEFAIMARI < ETC< EXACT CUM SPUNEA DRAGNEA TOT TIMPUL
OAMENI FARA CREDINTA< CARE SE CRED DUMNEZEU
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+1 #3 Costel 10-02-2017 09:15
Astăzi este Sfântul Haralambie
// Viaţa Sfântului Haralambie este una de adevărat mărturisitor al lui Hristos. A fost preot în cetatea Magnezia (Asia Mică).
La vârsta de 113 ani, pe vremea împăratului roman Septimiu Sever (193-211), a fost denunţat autorităţilor pentru că învăţa despre Hristos. Înaintea guvernatorului Lucian şi a celor care îl judecau, Sfântul Haralambie a spus: „Nimic nu este mai avantajos sau mai plăcut decât chinurile pentru Hristos“ şi „Vă mulţumesc, fraţilor, că, jupuindu-mi trupul bătrân, reînviaţi în mine sufletul şi-l pregătiţi pentru viaţa veşnică“. În timpul torturii, mâinile guvernatorului s-au lipit de trupul sfântului şi au rămas acolo până când mucenicul a făcut rugăciune. În faţa minunii, atât guvernatorul, cât şi cei care îl torturau s-au convertit la creştinism. //
Deci denuntatorii au o traditie de mii de ani,
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+2 #2 Tudor N 09-02-2017 13:31
Spune parintele ,
Noi cum ne-am pierdut bucuria? :-*
Cred ca ne-am asfaltat sufletul, am uitat bucuria de a fi inaintea lui Christos, de a fi impreuna cu Hristos. Copiii mai au aceasta capacitate, eu cred ca i-au dat si bomboane Mantuitorului.
E lipsa asta de bucurie caracteristica noua, oamenilor din mileniul asta, sau asa a fost de cand lumea? :-*
Au fost perioade si perioade, dar acum suntem tristi. Ne-am intors in ’89, suntem foarte speriati de tot ce se intampla, nu stim de unde sa apucam realitatea.
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+2 #1 Crestin 09-02-2017 13:07
"A ierta înseamnă de fapt a trăi. A ierta înseamnă a avea capacitatea de a merge mai departe ca un om viu."
Fac politicienii asta, NU
Fac cei care ne conduc, NU
Fac semenii nostri asta, NU
Atunci nu suntemi oameni , suntem zombi si pierduti
Citat | Raportează către un administrator