Tipărire

vorbe, nu fapte!

in .

Nu a trecut mult de când toată media locală propovăduia promisiuni deșarte împachetate în „stare de normalitate”, „consens”, „linişte”, „interesul cetățeanului”, ș.a.m.d., demagogii în care am încetat să mai cred de vreo câteva campanii electorale în urmă și confirmate total în ședința de astăzi în care am reauzit: „tu să taci când vorbesc eu”, „să nu-mi pronunți numele”, „am dreptul la replică”, dar și numeroase apelări sau luări de cuvânt pe probleme ce țin mai degrabă de viața personală, de trecut sau de interese politice ori de plata unor polițe rămase în

așteptare. Așadar în ședințele Consiliului Local de la Rădăuți, aleșii locali nu-și pot da jos haina politică, probabil de rușine, de teama de a nu rămâne goi; goi de logică, de cunoștințe, de altruism, de teamă că haina administrației s-ar putea să le fie largă sau strâmtă. S-au ales, s-au votat, s-au aranjat, evident în „slujba cetățeanului”. De pildă în Consiliile de Administrație ale școlilor și grădinițelor, un factor decisiv în luarea deciziilor l-au avut urmașii, nu ai noştri ci ai lor. Câtă tevatură pentru un WC sau pentru terase pe esplanada orașului, împotriva cărora votează chiar cel care a inițiat proiectul în care se prevedea „o zonă centrală cu acces pietonal, cu bănci, terase, umbrele şi verdeaţă”.  Da motivat consilierul! Cică „să nu se încurce circulația pe trotuar”...(care trotuare pe esplanadă?). Și când te gândești că noii veniți încă nu au spart gheața timidității, să te ții liniște și coeziune în noua formulă a administrației.

Majoritatea largă

Adaugă comentariu

Codul de securitate
Actualizează

Comentarii   

 
+13 #32 putem oleacă 16-07-2016 20:21
cine este oare omul de afaceri care va incasa cca. 5 milioane de euro pentru 2 hectare la groapa de gunoi?
Bun turnulețe după doar o luna nu?
cine a pregătit asta mai demult? oare cat e capacul?
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+10 #31 localnic 11-07-2016 18:21
de 26 ani in oras se scot borduri si se pun altele, cum mai vreti sa se faca ceva cu adevarat util pentru municipiu, asa se cheltuie bugetul local-legal cu toate aprobarile
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+12 #30 Consilier 11-07-2016 11:17
:lol: :-x nu e de glumă am verificat personal şi era închisă galeria inclusiv astăzi 11, şi ieri 10 iulie.
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+8 #29 pt ola I 11-07-2016 06:41
3000 de votanti cumparati cu ciorba si bani acest primar este primarul cetatenilor nevoiasi si usor manipulabili al radautiului pacat. problema a fost si faptul ca au candidat foarte multe persoane care erau un non name si au impartit votul cetatenilor iar situatia va fi aceias de pana acum si datorita lor.pe viitor daca se doreste sa se faca ceva trebuie mai multa unitate si colaborare de la acesti oameni.
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+11 #28 radautean 11-07-2016 05:16
Corect dle Udila, asa s-a intamplat si asta dovedeste odata in plus ca organizarea a fost la pamant, sau mai mai bine zis in stil comunist. E pacat sa ai o expozitie la Galeriile de arta vernisata deschiderea vineri la 11:30 tocmai pentru zilele Radautiului si apoi sa o inchizi. E pacat sa ai un muzeu si tocmai de zilele Radautiului sa fie inchis.
Jenant, penibil si cu multa lipsa de bun simt!!!!!
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+7 #27 . 11-07-2016 02:41
Dom prof de sporturi are un secret.mare.îl stiu! :-*
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+11 #26 Mihai udila 11-07-2016 02:37
Domnilor vă felicit că aveți un ziar online si ca semnalez un aspect.am fost în orașul dumneavoastră cu unul din grupurile de dansatori la festival.după primirea festivă am fost la masă şi acolo am aflat din programul primit de muzeul şi galeria din orașul dumneavoastră.c are zile am stat am vrut să le vizitez şi mereu am găsit închis.localnic ii mi-au explicat ca sâmbăta şi duminica nu se lucrează nici chiar dacă sunt festival.eu stiu ca orice muzeu este închis luni şi nu în weekend
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+10 #25 CLaudiu BOSS 10-07-2016 08:26
Citez pe ups:
Cum se numește faptul ca pentru un VOT sa fii pus DIRECTOR LA SPITAL sau SEF la PIAȚĂ?
Risca cineva asa ceva pe față?
Unde ne încadrăm?

dddddddddddddd
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+12 #24 ups 10-07-2016 06:16
Cum se numește faptul ca pentru un VOT sa fii pus DIRECTOR LA SPITAL sau SEF la PIAȚĂ?
Risca cineva asa ceva pe față?
Unde ne încadrăm?
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+10 #23 Lola 10-07-2016 02:49
Brava dom profesor cu momentu de reculegere pentru Andronachi, Esti f tare...
Citat | Raportează către un administrator