Tipărire

păreri în urne

in .

Experimentul Guvernului tehnocrat s-a încheiat. România lucrului bine făcut va fi de mâine sub o nouă guvernare. Votul de blam, absenteismul la urne sau diferențele mari între partide nu sunt o surpriză. Odată cu primele rezultate, pe mediile de socializare au început să apară opiniile frustraţilor cărora nu le-a ieșit pasenţa şi care au început să caute vinovați şi să-i înjure. Deşi tehnocrații şi Claus sunt produse cu rădăcini în Facebook, mulţi nu realizează încă puterea de manipulare a acestui „ou fierbinte”. Câți creduli şi

naivi nu au umplut paginile de forum şi dezbaterile unor "lideri" fără să ştie că în spatele profilului Facebook se ascundea identitatea unui ONG cu interese bine definite şi plătite? Mai lesne decât bârfa, crearea unui curent de opinie pe internet a devenit o modă, la îndemâna oricui. E drept că nu se poate face campanie electorală fără mass media, cum la fel de drept că ştirea doboară bârfa şi numărul jurnaliștilor nu poate fi egal cu cel al conturilor de Facebook, iar simpatiile pentru un partid nu se contorizează în like-uri sau vizualizări. Populația timorată, crescută în frica de exprimare ce-şi căuta împrejur turnătorul s-a transformat în mediu de socializare, unde copy-paste este de-al casei, iar părerea este aproape obligatorie. Cu 50,98% PSD ar putea trimite 6 deputați și doi senatori în Parlament, PNL cu 28,24% - un senator și 3 deputați, ALDE cu 5,71%  ar putea obține un deputat și un senator, iar PMP, USR și PRU nu fac pragul electoral. Știu câțiva politicieni care trăiesc în această noapte emoții mari, pentru unii investițiile în politică dovedindu-se nerentabile. În lumea lor traseismul, corupția, frauda poartă simplu denumirea de scheme fără de care politica nu ar avea culoare și nici chibiți.

Adaugă comentariu

Codul de securitate
Actualizează

Comentarii   

 
+1 #10 furios 14-12-2016 10:18
de acum inainte sa va tineti bine, taxe si impozite fantastice si dictatura rosie
Aferim,
Citat | Raportează către un administrator
 
 
0 #9 padurar 13-12-2016 11:57
unii nu-si vad barna din ochi si vad paiul din ochiul altuia, a se vedea de cand au inceput tratativele cu firmele austriece si cand s-au stabilit aici....
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+4 #8 Carol 13-12-2016 11:21
Citez pe www:
tov.FLUTUR ar trebui sa va prezentati si dumneavoastra demisia...din functia detinuta la nivel national.

Da ! P...a asta , mare padurar , ministru si patriot zonal , a stat si s-a uitat de la dreapta presedintelui betiv , smenar si ordinar , ZECE ani , cum au doborat bulangiii de austrieci padurile tarii in general si ale Bucovinei in special . Ii vine randul ... Ba , mi-e rusine mie ca roman si ca bucovinean cand il vad pe asta pe la televizor !
Citat | Raportează către un administrator
 
 
-7 #7 gigi 13-12-2016 10:01
Doamna Miron a fost singura persoana apreciata de Gigi Becali -cand a fost inchis s-a oferit sa il ajute pentru a putea munci acolo, o femeie cu personalitate, cu sange in instalatie cum se spune in limbaj popular, fata de ceilalti care se comporta ca niste zombi
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+5 #6 Bolnavu 13-12-2016 03:20
Familia Miron a scufundat PNL Rădăuți, s-a văzut şi dezinteres pentru cetățean în felul în care se comportă în sedintele de consiliu local. O demisie de onoare s-ar impune sau o eliberare din toate funcțiile, de fapt o...executare.
Citat | Raportează către un administrator
 
 
-2 #5 Dragos 12-12-2016 19:14
36 judete in culoarea rosie, pentru ca ceilalti doreau culoarea de doliu pentru noi.
Asa este rezultatul cand inciti la ura si dezbinare, poporul nu iarta, desi este tolerant
Poporul a dat vot de incredere presedintelui desi este de etnie germana si acum a dat vot de incredere psd-ului pentru programul propus si nu conteaza daca sunt penali sau nu, pentru ca dosarele se vad cum se fac
Poate acum se va termina cu acesta prigoana asupra poporului
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+6 #4 321 12-12-2016 14:25
chiar se impune
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+7 #3 www 12-12-2016 14:24
tov.FLUTUR ar trebui sa va prezentati si dumneavoastra demisia...din functia detinuta la nivel national.
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+6 #2 vai di mini 12-12-2016 11:31
nu mai avem sexysenatoare ? si mihalescu a mai subventionat o campanie moka? iar a tzapuit fluturasu sleahta de botanisti?
PD v-a facut cu injectie liberalilor!
Citat | Raportează către un administrator
 
 
+10 #1 zodia rosie 12-12-2016 06:20
pentru perioada următoare se recomandă să încercați să uitați de promisiuni, pentru că în combinație cu carnea de porc dăunează grav organismului și cum festivalul porcilor este abia la inceput....
Citat | Raportează către un administrator